WTO do velké míry podpořila EU ve sporu s Ruskem o cla

Ženeva – Světová obchodní organizace (WTO) do velké míry podpořila Evropskou unii v obchodním sporu s Ruskem o systém cel. Moskva podle ní uvalila nepřiměřeně vysoká cla na dovoz některých zemědělských a zpracovatelských výrobků z EU. Jde o první verdikt WTO týkající se Ruska od chvíle, kdy se tato země stala v roce 2012 členem této organizace, napsala agentura Reuters.

Spor mezi EU a Ruskem o ruský systém cel se táhne od roku 2014. Brusel se tehdy obrátil na WTO s tvrzením, že Rusko vybírá nedovoleně vysoká cla u některých typů zboží, například u papíru, lepenky, palmového oleje či ledniček. EU tvrdí, že vyšší ruská cla mají jasně negativní vliv na vývoz zboží v hodnotě zhruba 600 milionů eur za rok.

Následné rozhovory mezi Bruselem a Moskvou řešení nepřinesly. O věci tudíž musel rozhodovat příslušný orgán WTO, což je v podstatě tribunál složený z několika, obvykle tří nebo pěti, odborníků.

Rusko se stalo členem WTO v srpnu 2012. O členství usilovalo zhruba 19 let a bylo největší ekonomikou a jediným členem skupiny G20, který do té doby stál mimo tuto organizaci.

Unijní činitelé tvrdí, že záležitost při WTO nemá žádnou souvislost s napětím mezi Moskvou a Západem kvůli ruské politice vůči Ukrajině.

Reklama

Leave a Reply