Brexit může stát Británii až 4,5 procenta HDP. Vše ale závisí na jednáních, říká šéfka MMF

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

autor: ČTK / AP

Odchod z Evropské unie by mohl snížit hrubý domácí produkt Británie do roku 2019 o 1,5 až 4,5 procentního bodu. Uvedla to v rozhovoru s francouzským listem Le Monde šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Nejhorší scénář by byl takový, kdyby se status Británie dostal na úroveň obchodního partnera třetí země a řídil by se pravidly Světové obchodní organizace, dodala Lagardeová. Upozornila rovněž, že MMF nemá představu o tom, jak dlouho mohou trvat jednání mezi Británií a EU, napsala agentura Reuters.

Institut Prognos v pondělí předpověděl, že výkon britské ekonomiky by v případě odchodu země z EU mohl být v roce 2025 nižší o 15 procent než při setrvání v EU. Upozornil však, že skutečný rozsah hospodářských dopadů takzvaného brexitu je zatím velmi nejistý.

Tempo růstu britské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalilo na 0,4 procenta z 0,6 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Meziročně HDP stoupl o dvě procenta. Ekonomiku podpořily hlavně výdaje domácností a sektor služeb. Naopak zahraniční obchod, investice a zpracovatelský sektor tempo růstu zbrzdily.

Britská centrální banka minulý měsíc odhadla, že v případě, že Británie zůstane v EU, HDP v letošním roce vzroste o dvě procenta a příští rok zrychlí na 2,3 procenta. Varovala však před prudkým zpomalením, případně recesí, pokud se Británie rozhodne EU opustit.

Leave a Reply