Živě: Britové hlasují o setrvání v EU. K referendu se přihlásil rekordní počet voličů

Výsledek referenda ovlivní dosud váhaví voliči.

Výsledek referenda ovlivní dosud váhaví voliči.

autor: Reuters

Britové ve čtvrtek v referendu rozhodnou, zda zůstanou členy Evropské unie. Průzkumy, které prošly v posledních týdnech řadou výkyvů, byly v posledních dnech víceméně vyrovnané a prakticky nikdo se neodvažuje tipovat výsledek.

Stoupenci takzvaného brexitu, tedy odchodu země z EU, odmítají varování řady ekonomů a obchodníků, že takový krok poškodí hospodářství země, včetně finančního střediska City. Zastánci členství prohlašují, že přes veškeré nedostatky je Evropská unie nejlepším prostředkem, jak hájit britské zájmy.

Na kampaň vrhla stín vražda labouristické poslankyně Jo Coxové, která byla pro členství v unii. Sociologické ankety nenaznačují, zda její smrt může výsledek hlasování ovlivnit.

Jasné je, že referendum rozhodnou dosud váhaví voliči a také účast – zejména mladých lidí, kteří jsou sice pro EU, ale kteří také chodí méně k volbám.

Více než 41 tisíc volebních místností bude ve čtvrtek otevřeno od 08:00 do 23:00 SELČ (středoevropského letního času). 

Online

23.6.2016 10:41 Vyrovnaný poměr mezi stoupenci a odpůrci brexitu

Podle průměru posledních šesti průzkumů, který ve čtvrtek spočítala agentura Reuters, je v Británii poměr hlasů mezi stoupenci a odpůrci setrvání země v Evropské unii rozdělen přesně na polovinu.

Od ledna letošního roku, kdy byl rozdíl až desetiprocentní ve prospěch stoupenců setrvání, se podíl odpůrců unie postupně zvyšoval. Jejich hlas nabyl převahy zhruba před týdnem, nyní je ale poměr sil vyrovnaný.

23.6.2016 10:34 Méně připravené a více překvapené trhy

Pokud by vyhráli zastánci odchodu z unie, trhy by byly méně připravené a více překvapené, míní hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Do nemilosti by se podle něj dostala všechna riziková aktiva – to znamená hlavně evropské akcie.

“Nervozita by se naopak líbila super bezpečným aktivům, jako jsou například dlouhé německé dluhopisy, a na devizových trzích dolaru, franku a jenu,” dodává.

23.6.2016 10:17 První výsledky bude mít město Sunderland

Jako první sečte výsledky město Sunderland v severní Anglii. Pokud jasně vyhrají zastánci brexitu, bude to znamenat, že mají velkou šanci zvítězit celkově. Naopak zvítězí-li v Sunderlandu jen těsně, vzrostou naděje pro setrvání Británie v Evropské unii.

23.6.2016 10:06 K referendu se vyjádřil i šéf ODS Fiala

23.6.2016 09:55 Libra posílila

Britská libra byla ve čtvrtek ráno na asijských trzích nejsilnější v letošním roce. V očekávání, že Britové v referendu potvrdí svoje členství v EU.
Za poslední týden libra posílila o čtyři procenta.

23.6.2016 09:44 Akcie v EU zpevňují, investoři v odchod Británie nevěří

Západoevropské akcie zahájily čtvrteční obchodování růstem, i když nervozita na trzích je pořád znát. Investoři tak sázejí na to, že Británie v Evropské unii zůstane. Panevropský index FTSEurofirst 300 si krátce po 09.00 připisoval kolem 0,5 procenta, zatímco britský index FTSE 100 měl zisk zhruba 0,7 procenta.

“Je to celkem jasný důkaz, že devizový trh věří v setrvání Spojeného království (v EU),” řekl podle listu Financial Times Ron Liesching z investiční společnosti Mountain Pacific Group.

23.6.2016 09:42 Znepokojení německých firem

Vývoj Evropské unie a zejména nebezpečí takzvaného brexitu znepokojují 42 procent německých firem.

Ukázal to průzkum Institutu německého hospodářství (IW), který ve čtvrtek zveřejnil deník Rheinische Post.

Institut se dotazoval zhruba tří tisíc firem, z nichž jen 12 procent uvedlo, že pro ně evropská politika nepředstavuje žádné riziko. Nebezpečí silně vnímají zejména průmyslové firmy (46 procent), o něco méně sektor služeb (38 procent) a stavebnictví (36 procent). Čtvrtina společností považuje za riziko také hospodářskou politiku německé vlády.

Německé firmy znepokojuje vývoj unie a možný brexit

23.6.2016 09:36 Zastáncem brexitu je třeba europoslanec Mach

K zastáncům brexitu patří europoslanec a předseda svobodných Petr Mach. Sám už v roce 2010 napsal knihu Jak vystoupit z EU.

23.6.2016 09:32 Výzva premiéra Davida Camerona

23.6.2016 09:28 Sobotka: EU bude s Británií silnější

Demokratický Západ podle Sobotky čelí hrozbám a jeho štěpení by bylo chybou. Premiér věří tomu, že Brity pro hlasování zůstat v EU přesvědčí ústupky pro Británii v dohodě o reformě EU.

“Vliv Velké Británie, včetně vlivu na podstatná ekonomická a politická rozhodnutí, by se mimo EU výrazně snížil,” uvedl český premiér.

23.6.2016 09:18 Nejznámější euromýty

Oba tábory předvolební kampaně voliče straší možnými scénáři, které by mohly nastat s určitým výsledkem referenda.

V rozhodující den The Economist přichází s připomínkou nejznámějších euromýtů, které britský tisk zveřejňoval, a to nejen během současné kampaně. Odhaluje tak nejčastější lži a nepravdy, které se v souvislosti s EU objevují.

23.6.2016 09:06 Je to naše referendum, říká předseda strany UKIP Farage

Předseda strany UKIP Nigel Farage prohlásil, že v případě brexitu má na výsledku referenda zásluhu on. Kampaň na vystoupení Británie z EU podle jeho slov ukradla slogany jeho politické straně, píše The Guardian.
Farage dokonce tvrdí, že samotné referendum se uskuteční díky jeho tlaku na Davida Camerona.

“Říkám s jistou pýchou, že by se to bez UKIP nikdy nestalo. To znamená, že v mnoha ohledech je to naše referendum,” prohlásil Farage s tím, že o tuhle chvíli bojoval již celá desetiletí.

23.6.2016 08:54 Jasno bude zhruba v půl páté ráno

První výsledky sčítání hlasů se očekávají kolem jedné hodiny ranní středoevropského času z Gibraltaru a souostroví Scilly, píše list Financial Times. Jasno ale bude až po sečtení hlasů z Lancasteru – zhruba v půl páté ráno našeho času.

23.6.2016 08:45 Jak vypadá volební lístek?

Na hlasovacích lístcích je otázka “Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo Evropskou unii opustit?” Voliči na doporučení volební komise nezaškrtávají varianty označené pouze Ano a Ne, ale opatřené slovy “Zůstat členem Evropské unie” a “Opustit Evropskou unii”. Lístky jsou vytištěny v angličtině, ve Walesu i ve velštině.

23.6.2016 08:40 Na hlasování může mít vliv hudební festival

Dnešní hlasování může výrazně ovlivnit fakt, že se od včerejška v zemi koná největší hudební festival, na který přijíždí asi 150 tisíc návštěvníků z celého světa.

Dlouholetý pořadatel akce Michael Eavis už dříve vyzval fanoušky, kteří na hudební svátek přijedou, aby v referendu hlasovali. Mohou tak učinit buď korespondenčně, nebo prostřednictvím zmocněnce, pokud v předstihu učinili příslušné kroky.

23.6.2016 08:31 Rekordní počet voličů

K dnešnímu referendu se registroval rekordní počet 46 499 537 voličů, píše BBC. Velká Británie pořádá v pořadí teprve třetí celostátní referendum v historii.

Volební místnosti se otevřely. Britské drama začíná.

23.6.2016 08:30 Dopady brexitu na Česko

Nastane-li brexit, zůstane v Česku inflace i v příštím roce pod jedním procentem. Podle analýzy České spořitelny by za to jednak mohlo zpomalení ekonomiky eurozóny, odkud si už teď dovážíme tlak na pokles cen, kromě toho by zpomalil růst výplat.

“Firmy by byly kvůli vyšším rizikům a nižším exportům výrazně méně ochotné zvyšovat mzdy,” vysvětlují ekonomové České spořitelny David Navrátil a Jiří Polanský.

Kvůli nízké inflaci by Česká národní banka prodloužila intervenční režim, v rámci kterého nesmí euro už dva a půl roku stát méně než 27 korun.

“Očekáváme, že v případě brexitu by se posunulo opuštění kurzového závazku zhruba o rok až do závěru roku 2018,” tvrdí ekonomové.

23.6.2016 08:21 Byznysové varování před referendem

Pokud Britové rozhodnou o brexitu, budou si muset sjednat obchodní dohody s více než 150 zeměmi.

Kromě členů EU a zemí, s nimiž má unie uzavřené smlouvy o volném obchodu, jsou to i ostatní členové Světové obchodní organizace. Ta nyní, včetně Británie, sdružuje celkem 162 států.

23.6.2016 08:19 Premiér Sobotka doufá, že Britové v EU zůstanou

23.6.2016 08:07 Brexit – pomalý exitus Británie

“Velká Británie byla kdysi veliká, byla to globální velmoc, mocná ekonomika, jejíž vliv byl cítit kolem celého světa. Dnešní hlasování o brexitu lze tedy vnímat jako další zastávku v cestě jejího zmenšování,” píše v komentáři pro HN ekonom Tomáš Sedláček.

23.6.2016 08:02 Referendum s napětím sleduje především Austrálie a Nový Zéland

Podle deníku The Telegraph žije v Austrálii a na Novém Zélandu dohromady na 1,5 milionu Britů.

Australský premiér Malcolm Turnbull se ve čtvrtek nechal slyšet, že vystoupení z Evropské unie by pro Británii bezpochyby znamenalo “velký šok”.

23.6.2016 07:58 Také generální tajemník NATO Stoltenberg varoval před brexitem

“Britská role v srdci Evropy je klíčová pro boj s terorismem a nelegální masovou migrací,” prohlásil v rozhovoru pro britský list The Guardian.
“Rozdrobená Evropa” by podle něj mohla vést k nestabilitě v regionu. “Nemám hlas. Rozhodnutí je na Britech. Mohu vám ale říci, co je důležité pro NATO. A silná Velká Británie v silné Evropě je dobrá pro Velkou Británii a pro NATO, protože čelíme bezprecedentním bezpečnostním hrozbám terorismu, nestability a nepředvídatelnému bezpečnostnímu prostředí. A rozdrobená Evropa povede k nestabilitě a
nepředvídatelnosti.”

23.6.2016 07:54 Juncker: Rozhodnutí voličů je nezvratný krok

Dohoda, kterou v únoru se svými protějšky z ostatních zemí Evropské unie dojednal britský premiér David Cameron, je maximem toho, čeho bylo možné dosáhnout, upozornil ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Šéf unijní exekutivy tak dal jednoznačně najevo, že případné čtvrteční rozhodnutí britských voličů ve prospěch brexitu bude nezvratný krok, po kterém nebudou následovat nějaká další vyjednávání.

23.6.2016 07:25 Společenský život v Londýně mírně utichl

Podle londýnského deníku Evening Standard sociální život ve městě před referendem mírně zamrzl.

“Londýňané se nechtějí střetávat se svými přáteli. Bojí se, že příjemný večer může skončit velkou hádkou s přáteli, kteří podporují jiný tábor,” píše deník. Podle bookatable.com si za poslední měsíc rezervovalo stůl v restauraci o 13 procent lidí méně, než tomu bylo ve stejnou dobu vloni.

23.6.2016 07:16 Výsledky by se měly objevit v noci na pátek

Tentokrát nejsou připraveny průzkumy mezi voliči, kteří odhlasovali, a bude se tedy čekat na postupné vyhlašování výsledků z 382 volebních středisek. První by se měly objevit v pátek asi v 01.30 SELČ (středoevropského letního času) a jasno by mělo být o tři či čtyři hodiny později.

23.6.2016 07:14 Fronty před volebními místnostmi

Volební komise radí Britům, kteří jen trochu mohou, aby přišli do volebních místností už dopoledne.

Ve chvíli, kdy skončí školní vyučování, a také odpoledne po pracovní době se totiž mohou před volebními místnostmi tvořit fronty.

23.6.2016 07:13 On-line reportáž začíná

Situaci okolo čtvrtečního referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii, či jejího odchodu z ní sledujeme on-line.

Leave a Reply