Ministr Němeček: Odolnost na antibiotika je vážný problém medicínské praxe

21. 6. 2016 11:32

Český ministr zdravotnictví se zúčastnil v Lucemburku jednání zemí EU k problematice rostoucí odolnosti populace vůči klasickým antibiotikům. Právě narůstající rezistence na ně má ročně v celém světě za následek až 700.000 úmrtí. Ministři zdravotnictví zemí EU se proto dohodli, že do poloviny příštího roku připraví plán, jak tuto situaci ve svých zemích změnit.

Ministr Němeček: Odolnost na antibiotika je vážný problém medicínské praxe

Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

“Stává se poměrně často, že u některých kmenů bakterií nemáme antibiotikum, které by zafungovalo,” upozorňuje Svatopluk Němeček, a připomíná také ekonomický rozměr dané věci: “Je to jasný problém z hlediska medicínské praxe. Stojí to velké peníze, vývoj nových léčiv je drahý a léčiva speciální stojí už nyní řádově více než ta běžná.” Dále ministr zdravotnictví zdůraznil, že situace je nejproblematičtější právě ve veterinářství, kde jsou antibiotika například ve velkochovech podávána jako prevence, a to plošně.

Evropská komise má také za úkol připravit vlastní návrh dalšího postupu, a to v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Garantovat a aktivně podporovat by měla i prosazování evropských standardů a praxe v nejrůznějších mezinárodních a multilaterálních smlouvách.

  • ČSSD
  • ministr zdravotnictví

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Leave a Reply