Konec volného obchodu mezi Británií a EU by více poškodil Evropu, míní lord Price

jarvis_57e946bd498e70e717242281.jpeg

Dohodneme se. Mark Price je přesvědčen, že volný obchod mezi EU a Británií musí fungovat dál i po brexitu, pro blaho všech.

autor: HN – Michaela Danelová

Rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie padlo a již s tím příliš dělat nejde. Nyní je proto nutné, aby nepřišel pro obě strany zbytečný ekonomický šok, říká v rozhovoru pro HN náměstek britského ministra obchodu lord Mark Price. Pokud se Brusel s Londýnem nedohodne, poškodí to podle něj všechny.

HN: Přijel jste jednat s britskými investory v Česku. Od nich bylo ale v poslední době hodně slyšet, že své plány po referendu o odchodu Británie z EU zatím pozastavují.

Česko je pro britské investory velmi zajímavé, je to silná ekonomika s růstem 3,8 procenta. Velkou roli ovšem hraje směr, kterým teče kapitál. A jelikož není britská libra tak silná, jako byla dřív, tak nyní směřuje hodně peněz do Británie, a naopak vidíme menší aktivitu investorů z Británie v dalších zemích.

HN: Můžeme tedy čekat omezení investic?

Máte pravdu, že mnoho lidí říká, že investice končí. Ale my vidíme pravý opak. Společnost Veolia se rozhodla investovat v Británii 780 milionů liber, další francouzská firma EDF spolu s Číňany investuje do výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point 18 miliard liber. A jsou tu další: japonská SoftBank kupuje technologickou firmu ARM Holding za 24 miliard liber, což je největší investice v britské historii. Je tu tedy mnoho případů, kdy firmy investují ve Velké Británii. A hlavní důvod, proč to dělají, je levná libra, jedna z nejnižších korporátních daní ze zemí skupiny G20, dobrá geografická poloha, čtyři z deseti nejlepších světových univerzit nebo jedno z největších finančních center v Londýně. Firmy samozřejmě říkají, že je tu nyní po referendu určitá míra nejistoty, ale věříme, že Británie z toho vyjde dobře. A není tu také žádný důkaz, že by nějaké firmy ze země odcházely. Naopak, stále další si v Británii otevírají své pobočky a kanceláře, nedávno například velký australský penzijní fond.

Mark Price (55)

Na pozici náměstka ministra obchodu nastoupil v dubnu 2016 ještě za vlády Davida Camerona, svoji pozici si udržel i v kabinetu Theresy Mayové. Lord Price vystudoval archeologii a starověkou historii, od roku 1982 ale působil v byznysu v retailové společnosti John Lewis Partnership. Před vstupem do politiky pracoval jako výkonný ředitel sítě supermarketů Waitrose.

HN: Hovoříte o investicích do Británie. Co ale investice britských firem venku?

Ty pokračují.

HN: Takže firmy podle vás nejsou vystrašené, že je brexit poškodí?

Sám jsem byl v byznysu přes 30 let. A po referendu nastal moment, kdy se každý zastavil a čekal, co se stane. To je naprosto normální. Ale myslím, že poté, co lidé z byznysu viděli kroky centrální banky a kroky vlády, mnohem víc věří, že nová premiérka Theresa Mayová a její tým povedou vyjednávání velmi opatrným a profesionálním způsobem. A po prvotních ostrých vyjádřeních ze strany unie nyní zaznívají mnohem klidnější prohlášení. Kvůli tomu všemu se domnívám, že vše půjde dopředu racionální cestou. Chceme hladký přechod z jednoho režimu do dalšího. Co nechceme, je finanční šok pro celou Evropu. Na všech těchto věcech nyní pracujeme.

HN: Říkáte, že investoři do Británie přicházejí, stejně tak fondy. Nicméně mnoho velkých bank se stále nerozhodlo a zvažují svůj přesun z londýnské City například do Frankfurtu a dalších finančních center. Neoslabí toto vaši pozici?

Lidé budou nevyhnutelně mluvit o různých dopadech do té doby, než budou dohodnuty finální podmínky odchodu z Evropské unie. Manažeři budou přemýšlet o tom, jaké místo bude pro sídlo jejich firmy či banky nejlepší. Ale já si myslím, že finanční instituce a firmy zatím byly a jsou velmi pragmatické. Již nyní existují různé mezinárodní dohody o volném toku financí v rámci Světové obchodní organizace a všichni to vědí. To ovšem neznamená, že tu není mnoho témat, na nichž musíme dál pracovat, aby v Evropě nedošlo k omezení volného toku kapitálu. Banky se tak samozřejmě budou zamýšlet nad tím, jak bude v Británii a v Evropě vypadat jejich byznys v budoucnosti. Ale to je přece nenutí dělat nějaká ukvapená rozhodnutí.

HN: Nové podmínky odchodu Velké Británie z EU záleží na nadcházejících vyjednáváních. Co je podle vás největší hrozbou pro vaši zemi?

Já bych tu otázku otočil. Jde spíše o to, čeho nejhoršího by se měla obávat Evropa, a tím by byl konec volných obchodních vztahů s Británií. Musíme zajistit, aby kvůli výsledkům jednání Evropa neutrpěla vážný šok. Pro Británii je silná a úspěšná Evropská unie obrovsky důležitá. Také proto podporujeme transatlantickou dohodu TTIP s USA i dohodu o volném obchodu s Japonskem.

HN: Nemusíte otázku otáčet. Jak by to uškodilo Británii?

Pokud se podíváte na obchodní bilanci Velké Británie, tak máme s Evropskou unií každoročně obchodní deficit 50 miliard liber. Jen s Francií je to pět miliard liber, s Německem 29 miliard, s Českem 2,5 miliardy liber. Takže se musíme zamyslet nad tím, co by se stalo, kdybychom začali zavádět cla a začali ztěžovat vzájemný obchod. Trhy a firmy v celé Evropě jsou dnes tak silně propojené v oblasti obchodu, výroby, kanceláří… Pokud tyto firmy nějakým způsobem zatížíme, vše pak pro evropské zákazníky ve finále zdraží. A to nechceme. Firmy i lidé budou trpět a výsledkem toho bude, že Evropa bude slabší a chudší. Takže čeho já se nejvíc obávám, je to, že se během následujících dvou let nepodaří najít rozumný způsob fungování mezi Británií a EU. Obě strany chtějí volný obchod, tak nevidím důvod, proč by nemohl fungovat. Evropská unie by se měla ujistit, že její důležitý exportní partner zůstane propojený co nejvíce.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

HN: Teď to zní, že trpět by mohla jenom Evropská unie a Velká Británie téměř žádné škody nepocítí.

Ale vůbec ne. Negativně by to dopadlo na každého.

HN: Hned po referendu byla média zahlcena tvrdými vyjádřeními politiků, kolik to bude Velkou Británii stát. Některá z nich byla zbytečně vyhrocená. Ale opravdu si myslíte, že se Velké Británii podaří odejít z EU politicky a přitom zachovat volný obchod? Že to EU dovolí?

Jednoduchá odpověď na tuto otázku je ano. Podívejte se na dohodu o volném obchodu s Kanadou. Tam jsme se také dohodli. Myslím tedy, že nejlepší je pro obě strany to, co je nejlepší pro vzájemný volný obchod. Nechat firmám plný přístup, aby spolu mohly volně obchodovat a mohli z toho těžit i jejich zákazníci.

Leave a Reply