DZIEĹƒ NA RYNKACH: Na Wall Street korekta po rekordowym tygodniu, droĹźaĹ‚a ropa naftowa

Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,28 proc. i wyniósł 19.097,90 pkt.

S&P 500 spadł o 0,53 proc. i wyniósł 2.201,72 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,56 proc. do 5.368,81 pkt.

W piątek wszystkie trzy główne indeksy na Wall Street zakończyły tydzień na historycznych maksimach, z czego Dow i S&P 500 czwartą sesję z rzędu.

“Myślę, że rynek tylko bierze oddech” – powiedział Randy Warren z Warren Financial.

Jego zdaniem nie ma bowiem powodu, by skończyły się wzrosty zapoczątkowane po wyborach prezydenckich.

Bruce Bittles, główny strateg inwestycyjny Baird, wskazał w poniedziałkowym komentarzu, że choć rynek jest w pewnym stopniu wykupiony, to jego ewentualna słabość będzie ograniczona, gdyż inwestorzy niechętnie będą realizować zyski w grudniu z powodów podatkowych.

DJI najmocniej w dół ciągnęły notowania UnitedHealth. Taniały też m.in. Goldman Sachs, Caterpillar, czy Johnson&Johnson.

W ujęciu sektorowym na plusie znajdowały się jedynie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i telekomy. Spadkom przewodziły spółki sektora dóbr wyższego rzędu.

Mimo rekordowego poziomu sprzedaży internetowej w “czarny piątek”, traciły sklepy online, m.in. Amazon.

Sprzedaż internetowa w czarny piątek, dzień największych wyprzedaży w USA, po raz pierwszy w historii przekroczyła 3 mld USD.

Bez zmian kształtował się kurs Boeinga. W poniedziałek Światowa Organizacja Handlu uznała, iż amerykański rząd złamał jej zasady, przedłużając w 2013 r. do 2040 r. zwolnienia podatkowe dla producenta samolotów.

Wieści z rynku nie wpływały również na notowania Schlumbergera, największego pod względem kapitalizacji na świecie usługodawcy związanego z obsługą pól naftowych. W niedzielę spółka podpisała wstępną umowę na badania pól naftowych w Iranie.

W nadchodzących dniach z gospodarki USA napłyną jedne z ostatnich danych przed zaplanowanym na 13-14 grudnia posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

We wtorek podany zostanie II szacunek PKB Stanów Zjednoczonych za III kw. W piątek rynki poznają raport z amerykańskiego rynku pracy za listopad. Konsensus zakłada, iż liczba nowo utworzonych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w tym miesiącu o 175 tys. W środę opublikowany zostanie październikowy odczyt deflatora PCE, preferowanej przez Fed miary inflacji.

Wyraźnie drożała ropa naftowa. W poniedziałek w Wiedniu rozpoczęły się wstępne rozmowy zrzeszonych w OPEC producentów tego surowca. Do ostatniej chwili trwają starania, aby podczas tego posiedzenia grupy doszło do finalizacji wrześniowej nieformalnej umowy o obniżeniu dostaw ropy. W środę formalnie rozpocznie się szczyt kartelu.

Kurs surowca szedł w górę w reakcji na słowa irackiego ministra ds. ropy, który wyraził w poniedziałek optymizm względem dojścia kartelu do porozumienia.

Cena kontraktu na dostawy ropy WTI na styczeń wzrosła o 2,6 proc. do 47,3 USD za baryłkę.

“Wciąż duża zmienność utrzymuje się w notowaniach ropy naftowej i tak powinno pozostać aż do spotkania OPEC, do którego dojdzie w środę, kiedy to przedstawiciele kartelu będą dyskutować na temat porozumienia ws. ograniczenia wydobycia” – napisali w poniedziałek analitycy Raiffeisen.

“To właśnie spekulacje na temat tego czy rzeczywiście dojdzie do porozumienia oraz to, czy ktoś z poza tego kartelu dołączy w krótkim terminie jest kluczowe dla ceny surowca” – dodali.

We wrześniu OPEC zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż wydobycie wszystkich członków kartelu w sierpniu.

Europejskie giełdy zakończyły sesję spadkami. Indeks Euro Stoxx 50 zniżkował 1,04 proc. Niemiecki DAX spadł 1,09 proc., francuski CAC 40 poszedł 0,88 proc. w dół. Brytyjski FTSE 100 spadł o 0,6 proc.

Sentyment w Europie wyznaczał niepokój spowodowany m.in. zbliżającym się we Włoszech referendum, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 4 grudnia. Ponadto, w weekend w Austrii powtórnie odbędzie się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Mieszkańcy Włoch wypowiedzą się na temat przeforsowanej przez koalicję zmiany konstytucji. Polega ona przede wszystkim na ograniczeniu liczebności i zmianie składu Senatu, który stałby się izbą regionów, a także na redukcji kosztów utrzymania polityki.

Sondaże wskazują na przewagę przeciwników zmian. Do odrzucenia reformy nawołuje cała opozycja – od lewicy po prawicę i populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd. Wszystkie te ugrupowania domagają się dymisji premiera Matteo Renziego natychmiast po referendum.

W poniedziałek główny indeks włoskiej giełdy FTSE MIB tracił. Taniały akcje włoskich pożyczkodawców. Mocno spadały m.in. notowania UniCredit, Banca Popolare di Milano i Banca Monte dei Paschi di Siena.

GOSPODARKA USA BĘDZIE ROSNĄĆ W ’17 W TEMPIE 2 PROC. ROCZNIE – MORGAN STANLEY

Dynamika PKB Stanów Zjednoczonych wyniesie w 2017 oraz 2018 r. 2,0 proc. rocznie – wynika z szacunków Morgan Stanley. Analitycy banku uważają, że w latach 2017-2018 r. Fed podniesie stopę funduszy federalnych w sumie pięciokrotnie. “Po podwyżce stóp w grudniu tego roku, spodziewamy się, iż Fed podniesie stopy procentowe dwukrotnie w 2017 r. oraz trzykrotnie w 2018 r. Tym samym stopa funduszy federalnych na koniec 2018 r. wyniesie 1,75-2,00 proc.” – dodano.

SPRZEDAŻ ONLINE W “CZARNY PIĄTEK” PRZEKROCZYŁA 3 MLD USD

Sprzedaż internetowa w czarny piątek, dzień największych wyprzedaży w USA, po raz pierwszy w historii przekroczyła 3 mld USD. Na zakupy przez internet wydano 3,34 mld USD – najwięcej w historii i o 21,6 proc. więcej niż rok temu. – wynika z danych zebranych przez Adobe Digital Insights. Łącznie w czwartek i piątek Amerykanie dokonali zakupów internetowych wartych 5,27 mld USD, czyli o 17,7 proc. więcej niż rok temu.

Drugi rekord, jaki pobili Amerykanie w ostatni długi weekend, dotyczył zakupów za pomocą urządzeń mobilnych. Kwota ta po raz pierwszy przebiła 1 mld USD i wyniosła 1,2 mld USD – o 33 proc. więcej niż rok temu.

GOSPODARKA STREFY EURO BĘDZIE ROSNĄĆ, NIE TYLKO DZIĘKI QE – DRAGHI

Oczekuje się, iż gospodarka strefy euro będzie dalej stopniowo wzrastać i to nie tylko dzięki stosowanym przez EBC narzędziom polityki monetarnej – powiedział w poniedziałek Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że EBC zamierza utrzymać akomodację monetarną i rozważy dostępne opcje w tym względzie na posiedzeniu w grudniu. W ocenie prezesa Europejskiego Banku Centralnego, sytuacja geopolityczna będzie największym źródłem niepewności na rynkach w najbliższych miesiącach. W odniesieniu do zapowiedzi ekspansji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych Draghi powiedział, iż należy poczekać na ostateczny kształt nowej polityki w USA, by ocenić jaki będzie miała wpływ na stopy procentowe.

OECD PODNIOSŁA PROGNOZY WZROSTU ŚWIATOWEJ GOSPODARKI Z UWAGI NA STYMULACJĘ FISKALNĄ W USA

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podniosła prognozę dynamiki PKB światowej gospodarki na 2017 r. o 0,1 pkt. proc. do 3,3 proc. rocznie. W 2018 r. światowe PKB ma wzrosnąć o 3,6 proc. Stymulacja fiskalna w USA, którą zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej obecny prezydent-elekt Donald Trump, oznacza dla światowej gospodarki dodatkowe 0,1 pkt. proc. w 2017 r. oraz 0,3 pkt. proc. w 2018 r., w porównaniu do scenariusza bazowego bez takiego wsparcia.

Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych ma w 2017 r. wynieść 2,3 proc., a w 2018 r. 3,0 proc. Zapowiadana w trakcie kampanii wyborczej stymulacja fiskalna dodatnio wpłynie na PKB USA w 2017 r. o 0,4 pkt. proc., a w 2018 r. o 0,8 pkt. proc. – wynika raportu organizacji.

W ocenie OECD, gospodarka strefy euro wzrośnie o 1,6 proc. rdr oraz o 1,7 proc. rdr w dwóch kolejnych latach. Chiński PKB ma rosnąć w tempie 6,1 proc. rdr w 2017 r., a rok później w tempie 6,4 proc. rocznie. Wzrost gospodarczy w Japonii ma wynieść odpowiednio 1,0 proc. oraz 0,8 proc.

Inflacja w ujęciu rocznym w poszczególnych podmiotach w 2017 i 2018 r. ma wynieść wg OECD: w USA 1,9 proc. oraz 2,2 proc.; w strefie euro 1,2 proc. oraz 1,4 proc.; w Japonii 0,3 proc. oraz 1,0 proc., w Chinach 2,2 proc. oraz 2,9 proc.

Stopa bezrobocia w poszczególnych podmiotach ma wynieść w 2017 i 2018 r.: w OECD 6,1 proc. oraz 6,0 proc.; w USA 4,7 proc. oraz 4,5 proc.; w strefie euro 9,5 proc. oraz 9,1 proc.

BUDŻET UE NA 2017 R. ZATWIERDZONY PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE

Przedstawiciele państw członkowskich zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE. Do jego definitywnego uchwalenia potrzeba teraz tylko zgody Parlamentu Europejskiego.

Zobowiązania UE w 2017 r. mają wynieść 157,8 mld euro. Środki na realne płatności mają być na poziomie 134,4 mld euro.

Aby zaradzić kryzysowi migracyjnemu i wzmocnić bezpieczeństwo UE planuje w 2017 r. wzrost rdr zobowiązań na te cele o ponad 11 proc. do 5,91 mld euro. 2,7 mld euro, czyli 25 proc. więcej rdr, zabezpieczono dla Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, z którego pochodzą gwarancje na kredyty mające pomóc wygenerować 315 mld euro inwestycji w ciągu trzech lat. Dla rolników zarezerwowano w przyszłym roku 42,6 mld euro.

Ostateczne zatwierdzenie budżetu przez Parlament Europejski ma nastąpić 1 grudnia.

8 WŁOSKIM BANKOM GROZI UPADŁOŚĆ, JEŻELI WŁOSI ODRZUCĄ REFORMY W REFERENDUM – FT

Ośmiu pogrążonym w kłopotach włoskim bankom grozi upadłość, jeżeli w referendum ustrojowym Włosi opowiedzą się przeciwko zmianom – donosi Financial Times (FT), powołując się na źródła. W przypadku przegranej, co będzie oznaczać dymisję obecnego premiera Matteo Renzi’ego i długi proces formowania nowego rządu, we włoskim systemie bankowym zapanuje duża niepewność – podaje FT. Renzi jest zwolennikiem rozwiązań rynkowych w kwestii naprawy włoskich banków, w przeciwieństwie do tych forsowanych przez UE, której regulacje mogą narazić na straty zarówno udziałowców, jak i wierzycieli banków.

60 PROC. SZANS NA POROZUMIENIE OPEC; W PRZECIWNYM RAZIE ROPA PO 35-40 USD – JPMORGAN

Analitycy JPMorgan oceniają szanse dojścia państw OPEC do porozumienia w kwestii ograniczenia poziomu wydobycia w trakcie środowego szczytu kartelu w Wiedniu na 60 proc. – napisano w poniedziałkowym raporcie. Miesiąc temu szanse te wynosiły 75-80 proc. Jeżeli OPEC nie zdoła wypracować konsensusu, to ceny ropy spadną w okolice 35-40 USD za baryłkę – oceniają analitycy JPMorgan. (PAP)

tus/ jtt/ pel/

Leave a Reply