DILEMA: BÝT AUTORITOU NEBO CELEBRITOU? PAPEŽ FRANTIŠEK SI VYBRAL

Papež František před pár dny pozdravil ve zvláštním videoposelství zaměstnance, dobrovolníky i chráněnce Centra Astalli, které je italským sídlem Jezuitské organizace na pomoc uprchlíkům (JRS, Jesuit Refugee Service). Centrum se nachází nedaleko známého římského náměstí piazza Venezia, a funguje tu už od roku 1981.

František se ve svém poselství obrátil i přímo na uprchlíky apoprosil je o odpuštění za to, že evropské státy před nimi uzavřely hranice, a že jsou k nim lhostejné.Doslova prohlásil:“Zachází se s vámi jako se zátěží, přitom jste darem,”O evropských zemích pak řekl:“Selhávají příliš často v tom, že vás nevítají. Odpusťte uzavřenost a lhostejnost našich společností, které se obávají změny životního stylu a mentality, které vaše přítomnost vyžaduje,”

Co k tomu dodat?Církev, za jejíž hlavu je římský biskup (papež) považován je ze své podstaty společenstvím. Společenstvím pokřtěných, směřující k dobrému. Ale tak, jako každé jiné společenství ve světě, nesestává a ani nemůže sestávat jen z lidí dokonalých. Jsou v ní přirozeně zastoupeni i lidé slabí, omylní, zmatení i podléhající.

O tom, že se nejrůznější, jemně řečeno odchylky a omyly, občas nevyhnuly ani církevním osobám nejvýše postaveným, ba ani papežům, o tom nás přesvědčí i letmé nahlédnutí do dějin.

Samozřejmě, současný papež František v sobě neživí umanutost Štěpána VII, který nechal vykopal devět měsíců pohřbené tělo svého předchůdce Formosa a posmrtně jej vyslýchal. (tzv. posmrtný synod)(zdroj), nemá ráznost Sergia III., který dal zavraždit Lva V. a kardinála Kryštofa, protože mu stáli v cestě k trůnu a s barvitou postavou Jana XII. (zkuste, je to výživné čtení) se už vůbec nedá srovnávat.

Přesto ale…ta jeho slova zapadají do podivného kontextu.Pomiňme teď projevy bláznivých a od reality odtržených neomarxistů z Bruselu. Pomiňme i umanuté “vítačství” jedné šílené osoby, co se sama tak nějak pasovala na “vůdcovou” Evropy a pohédněme výše.

Třeba až k OSN. Její zmocněnec pro migraciPeter Sutherland vloni prohlásil,že by “Evropská unie měla rozbít“národní jednolitost” svých členských států aotevřít se migrantům z jiných kultur”.

Nebude na škodu, podíváme-li se aspoň ve stručnosti,co je tenhle Sutherland zač.Nejde, jak bychom po zkušenostech s Evropskou komisí a Europarlamentem očekávali, o nepoužitelného nýmanda, kterého se národní politici potřebovali zbavit a tak ho “vykopli výše”. Jde o bývalého místopředsedu Goldman Sachs, místopředsedu British Petroleum, význačného člena Bildenbergu, předsedu Trilaterální komise, ředitele mezinárodní organizace pro obchod a cla GATT, prvního ředitele Světové obchodní organizace WTO, bývalého eurokomisaře a (hleďme) i poradce Apoštolského stolce a úřadu pro správu finančních záležitostí a majetku ve Vatikánu.

Ostatně, když jsme u toho Bildenbergu (neškodného diskusního klubu, jak říkají někteří), tak jeho zatím poslední zasedání se konalo v rakouském Telfs-Buchenu. Jakousi shodou podivných okolností těsně před propuknutím uprchlické krize. A právě na něm tenhle pán, Peter Sutherland , představitel nejvyšších pater světového bankovnictví a OSN prohlásil větu, z níž po dvou letech a se znalostí kontextu mrazí:“Evropa a USA nemají pouze morální, nýbrž zákonnou povinnost chránit utečence. Chci požádat vlády, aby spolupracovaly,aby pochopily, že suverenita je pouhou iluzí.Že pojem hranice je zastaralý. K tomu patří pochopit, že stará slova a vzpomínky na vlastní zemi je nutné pohřbít a že my všichni jsme jedno lidstvo.”

No áno, zas jakési blázné konspirace, zednáři, ilumináti a světová spiknutí, mávnou rukou mnozí. Ale stejně. To fakt není nikomu divné a nápadné, že ze všech stran té “naší” civilizace, z USA, z evropských struktur, z produkce světového šoubyznysu, od celebrit, významných osobností a teď už i od papeže zní v posledních dvou letech (jako by koordinovaně a unisono) v podstatě to samé.Že musíme pochopit, přijmout, ustoupit, vzdát se…. My, bílí Evropané. Jenom my. Že je to naše morální povinnost…

Ale zpět k papeži. Po tomhle výroku bude jistě ještě větším miláčkem liberálních a jinak tvrdě proticírkevních medií, než doposud. U kriticky smýšlejících (a nejen katolíků) pak znovu potvrdil už dlouho klíčící podezření tenhle pán v tom jede taky!

Leave a Reply