Čína se EU a USA postavila na zadní

Čína se EU a USA postavila na zadní

Čína podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Evropskou unii a Spojené státy za způsob, jímž vypočítávají antidumpingová cla na čínský dovoz, sdělilo čínské ministerstvo obchodu.

V neděli 11. prosince skončilo patnáctileté období, po něž Čína svým partnerům ve WTO umožňovala, aby s ní zacházeli jako s netržní ekonomikou. Vyspělé země mohly 15 let od vstupu Číny do WTO v roce 2001 přistupovat k dovozům z této země jako k dovozům z netržní ekonomiky. Konkrétně to znamená, že mohly určovat fakt dumpingu a antidumpingová cla na základě cen ve třetí zemi. Nyní Čína požaduje, aby její partneři dodrželi dohody a s touto praxí přestali.

»Litujeme, že Čína nyní zahajuje tento spor navzdory skutečnosti, že komise již podala návrh na úpravu příslušných zákonů,« řekl mluvčí Evropské komise. Čínské ministerstvo obchodu nicméně už v pátek varovalo, že podnikne »nezbytná opatření« v případě, že členové WTO budou i po 11. prosinci využívat klauzuli o netržní ekonomice při stanování antidumpingových cel na čínské zboží.

EU se stejně jako další členové WTO nyní musí rozhodnout, zda Číně udělí status tržní ekonomiky. Většina europoslanců se letos v květnu shodla, že tento status by Číně přiznán být neměl, protože země nesplňuje kritéria EU.

Ministryně obchodu USA Penny Pritzkerová minulý měsíc řekla, že »nenazrál čas«, aby USA změnily Číně status na tržní ekonomiku.

Čínské ministerstvo na své webové stránce sdělilo, že po 15 letech jsou nyní všichni členové WTO povinni ukončit dosavadní přístup k antidumpingovým clům. »USA a EU bohužel tuto svou povinnost ještě nesplnily,« konstatoval úřad podle agentury Reuters.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 – nejhorší, 7 – nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(za)

Leave a Reply