Brexit může připravit Brity až o milion míst

Odchod z EU by Velkou Británii připravil o sto miliard liber (3,5 bilionu korun) v ušlé výrobě. Celkově by tak Británie do roku 2020 ztratila pět procent ekonomické produkce ve srovnání se scénářem, pokud by Britové v referendu 23. června hlasovali za pokračování členství. „Odchod by byl ranou pro životní úroveň, pracovní místa a ekonomický růst“, uvedla ke studii generální ředitelka CBI Carolyn Fairbairnová. A dodala, že přínosy získané ukončením příspěvků do rozpočtu EU a omezením regulace by byly vysoce překonány negativním vlivem na obchod a investice.

Na druhou stranu kampaň Vote Leave, která obecně prosazuje vystoupení, poukázala na to, že ekonomika bude po odchodu dál růst a v příštím desetiletí by rostla rychleji než v EU. „To musel přiznat i zkreslený výběr scénářů odchodu, jak jej CBI zadala“, řekl šéf kampaně Matthew Elliott.

V dalším desetiletí po Brexitu by země rostla rychleji než jako člen EU

PwC zkoumala ekonomické dopady dvou scénářů Brexitu. V prvním by Británie podepsala s EU dohodu o volném obchodu, jakou má třeba Norsko, ve druhém by se rozhodla zůstat v obchodních vztazích s EU pouze standardním členem Světové obchodní organizace (WTO).

Zachování členství by podle PwC pro Británii v letech 2016-2020 znamenalo průměrný růst 2,3 procenta. Při odchodu z EU a smlouvě o volném obchodu by se růst zpomalil na 1,5 procenta. Při scénáři členství ve WTO by činil růst pouze 0,9 procenta. V první polovině dalšího desetiletí by se však Británie po odchodu z EU mohla stabilizovat a rostla by rychleji než v EU. Pokud by se rozhodla pro volný obchod, růst by dosáhl 2,7 procenta, při scénáři WTO 2,6 procenta.

Leave a Reply