Brexit je pro nás šancí stát se baštou volného obchodu, myslí si britský ministr Fox

Vláda Theresy Mayové od svého nástupu zdůrazňuje oddanost volnému obchodu. Británie proto podle něj musí pracovat na novém modelu obchodních vztahů s EU a světem.

Země má podle jeho mínění má jedinečnou příležitost vytvořit si ve světě novou roli, která bude na první místo klást zájmy Britů. Uvedl to v projevu k zástupcům podnikatelského sektoru v Manchesteru. „Stojíme na prahu nevídané možnosti liberalizovat světový obchod ku prospěchu celé planety,” uvedl.

Ministr Fox, který by měl hrát v obchodních jednáních Británie s EU a světem významnou roli, se vyslovuje pro „tvrdý brexit”, tedy odchod Británie i z jednotného unijního trhu. V zájmu Británie i EU však podle něj je, aby vzájemné obchodní vztahy byly po brexitu přinejmenším stejně tak otevřené jako dnes.

Připustil ale také, že jeho optimismus ohledně liberalizace obchodu „zatemňují stíny protekcionismu”, které do budoucna nevěští mnoho dobrého. Británie bude podle Foxe usilovat o dvoustranné a vícestranné obchodní dohody, aby se nemusela spoléhat pouze na pravidla Světové obchodní organizace (WTO).

Leave a Reply